Gluten Schmuten: Tonya’s Gluten-Free Kitchen Original Soft Pretzels

GLUTENSCHUMUTENGluten-free foods are expensive and their flavor profile, in many cases, is suspect. The Al Dente blog is going to work through the good and the bad from the perspective of a toddler who known for her picky eating and her parents. We’ll collect these, as well as the rest of our journey with The Kid’s Celiac disease diagnosis, under the Gluten Schmuten category tag.

The Wife and The Kid share very few favorite foods in common. Don’t tell anyone, but when The Wife and I are at a sporting event, concert or train station, her defenses against the scourge of soft pretzels weaken. I once paid $11 for a pretzel at a concert. Small price to pay to keep your woman happy, amirightfellas?

Digressing.

Even during the worst of the pre-diagnosis stomach pain and steatorrhea, The Kid clamored for Super Pretzels. Not knowing any better, she got what she wanted. Actually, I think that all she wants is mustard but the soft pretzel is a nice vessel to deliver the condiment.

This one presented a challenge for us because, well, there’s no way gluten-free pretzels taste any good, right? Right? Enter Tonya’s Gluten-Free Kitchen.

THE SELL: The soft pretzel that started it all! A handtwisted, buttery, melt in your mouth soft pretzel. Package includes 6 soft pretzels and 1 salt packet.

THE PACKAGE: Six frozen pretzels come to each box.

THE INGREDIENTS: Rice flour, cornstarch, tapioca flour, milk, sugar, butter (sweet cream, salt), eggs, potato flour, baking soda, xanthan gum, yeast, salt.

THE STATS ON A SERVING: One pretzel has 250 calories, 9 grams of fat, 1g dietary fiber, and 8g sugar.

THE COST: An astonishing $8.99 at Wegmans Dewitt.

THE REPLACEMENT: Wegmans store-brand pretzels at $1.99 per six.

THE ADULT TASTE TEST: I was expecting gummy. That wasn’t the case. They were soft, but a little crumblier than the average pretzel. In terms of taste, they were much sweeter than I expected. I would guess that is due to the sugar and corn used in the recipe.

THE KID TEST: Again, these are just a vessel for mustard. She shovels them in like it’s her last meal.

THE VERDICT: A keeper, though the price tag is scary. It’s not much better if you order them direct — $9.99 plus FedEx 2-Day Air. Yikes.

four

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s